# Final Mod Pack: tech tree ruleset v. 0.6 # Changes: # Medikit requires Alien Surgery # Alien Biology unlocked by autopsies of non-mechanical aliens # Alien Containment requires Alien Biology # Added 8 new 'component' techs for alien Engineers (various prerequisites) # Added 3 new 'component' techs for alien Medics (various prerequisites) # Added 'Plasma Weapons' tech and made all plasma weapons dependant on it # Added 'Fusion Weapons' tech and made blaster launcher and blaster bomb dependant on it # Added 'Alien Neuropsychology' tech and made Mind Probe dependant on it # Added 'Alien Subjugation' tech and made Stun Bomb dependant on it # Added 'Alien Codes' tech that is gained from Navigators and made Hyper-Space Decoder dependant on it # Added 'Alien Optical Processor' tech and made Hyper-Space Decoder and Mind Probe dependant on it # Added 'Alien Power Systems' tech and made Gauss weapons, UFO Power Source and UFO Navigation dependant on it # Laser Weapons require UFO Power Source # Elerium requires Delta Radiation # UFO Construction requires Alien Gravity Generator # Alien Grenade requires Fusion Explosives and Elerium # Toxigun flask requires Alien Gardens # Data on non-biological aliens moved from Medics to Engineers # Psi-Lab requires: Psionics, Alien Entertainment # Psi-Amp requires: Psionics, Mind Probe # Added Miniaturized Power Source, made Gauss Weapons and Laser Weapons dependant on it (as opposed to Anti-Matter Containment) facilities: - type: STR_ALIEN_CONTAINMENT requires: - STR_ALIEN_CONTAINMENT research: - name: STR_PSI_AMP cost: 500 points: 20 dependencies: - STR_STR_MIND_PROBE - STR_PSIONICS - name: STR_PSI_LAB cost: 420 points: 25 dependencies: - STR_ALIEN_ENTERTAINMENT - STR_PSIONICS - name: STR_UFO_NAVIGATION cost: 450 points: 30 needItem: true dependencies: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_ELERIUM_115 cost: 450 points: 60 needItem: true dependencies: - STR_DELTA_RADIATION - name: STR_UFO_CONSTRUCTION cost: 450 points: 30 dependencies: - STR_ALIEN_ALLOYS - STR_ELERIUM_115 - STR_UFO_POWER_SOURCE - STR_UFO_NAVIGATION - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - name: STR_ALIEN_GRENADE cost: 200 points: 20 needItem: true dependencies: - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ELERIUM_115 - name: STR_UFO_POWER_SOURCE cost: 450 needItem: true dependencies: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_LASER_WEAPONS cost: 50 points: 10 dependencies: - STR_UFO_POWER_SOURCE - name: STR_LASER_CANNON cost: 420 points: 15 dependencies: - STR_LASER_WEAPONS - name: STR_LASER_PISTOL cost: 100 points: 10 dependencies: - STR_LASER_CANNON - STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION - name: STR_LASER_RIFLE cost: 300 points: 10 dependencies: - STR_LASER_CANNON - STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION - name: STR_HEAVY_LASER cost: 460 points: 10 dependencies: - STR_LASER_CANNON - STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION - name: STR_LASER_DEFENSE cost: 510 points: 15 dependencies: - STR_LASER_CANNON - name: STR_MOTION_SCANNER cost: 180 points: 20 - name: STR_MEDI_KIT cost: 210 points: 20 dependencies: - STR_MEDI_KIT_PREREQUISITE1 - ALIEN_SURGERY - ALIEN_REPRODUCTION - name: STR_MIND_PROBE cost: 600 points: 25 needItem: true dependencies: - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR - name: STR_SMALL_LAUNCHER cost: 550 points: 30 needItem: true dependencies: - ALIEN GRAVITY GENERATOR - name: STR_STUN_BOMB cost: 180 points: 10 needItem: true dependencies: - STR_ALIEN_SUBJUGATION - name: STR_PLASMA_CANNON cost: 600 points: 25 dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS - name: STR_PLASMA_DEFENSE cost: 620 points: 25 dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS - name: STR_PLASMA_PISTOL cost: 600 points: 20 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_PLASMA_PISTOL_CLIP cost: 400 points: 5 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_PLASMA_RIFLE cost: 700 points: 25 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_PLASMA_RIFLE_CLIP cost: 400 points: 6 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_HEAVY_PLASMA cost: 800 points: 30 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_HEAVY_PLASMA_CLIP cost: 400 points: 7 needItem: true dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_BLASTER_BOMB cost: 300 points: 10 needItem: true dependencies: - STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION - name: STR_BLASTER_LAUNCHER cost: 900 points: 10 needItem: true dependencies: - STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION - STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR - STR_ALIEN_ELECTRONICS - name: STR_HYPER_WAVE_DECODER cost: 670 points: 25 dependencies: - STR_ALIEN_CODES - STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR - STR_DELTA_RADIATION - name: STR_MEDI_KIT_PREREQUISITE1 cost: 0 points: 20 dependencies: - STR_SECTOID_MEDIC - STR_FLOATER_MEDIC - name: STR_PSIONICS cost: 0 points: 25 dependencies: - STR_ETHEREAL_COMMANDER - STR_ETHEREAL_ENGINEER - STR_ETHEREAL_LEADER - STR_ETHEREAL_MEDIC - STR_ETHEREAL_NAVIGATOR - STR_ETHEREAL_SOLDIER - STR_SECTOID_LEADER - STR_SECTOID_COMMANDER - name: STR_PLASMA_WEAPONS cost: 500 points: 25 dependencies: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - name: STR_FUSION_WEAPONS cost: 500 points: 25 dependencies: - STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - name: STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION cost: 500 points: 25 dependencies: - STR_DELTA_RADIATION - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_ELECTRONICS - name: STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION cost: 500 points: 25 dependencies: - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION cost: 250 points: 15 dependencies: - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - UFO_POWER_SOURCE - name: STR_ALIEN_CONTAINMENT cost: 150 points: 20 unlocks: - STR_ALIEN_CONTAINMENT dependencies: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR cost: 150 points: 20 dependencies: - STR_UFO_NAVIGATION - STR_ALIEN_ELECTRONICS - name: STR_ALIEN_CODES cost: 400 points: 25 dependencies: - STR_FLOATER_NAVIGATOR - STR_SNAKEMAN_NAVIGATOR - STR_MUTON_NAVIGATOR - STR_SECTOID_NAVIGATOR - STR_REPTOID_NAVIGATOR - STR_GAZER_NAVIGATOR - STR_WASPITE_NAVIGATOR - name: STR_ALIEN_BIOLOGY cost: 250 points: 30 dependencies: - STR_FLOATER_AUTOPSY - STR_SNAKEMAN_AUTOPSY - STR_MUTON_AUTOPSY - STR_SECTOID_AUTOPSY - STR_ETHEREAL_AUTOPSY - STR_REAPER_AUTOPSY - STR_CHRYSSALID_AUTOPSY - STR_SILACOID_AUTOPSY - STR_CELATID_AUTOPSY - name: STR_FLOATER_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_SNAKEMAN_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_MUTON_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_SECTOID_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_ETHEREAL_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_REAPER_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_CHRYSSALID_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_SILACOID_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_CELATID_AUTOPSY unlocks: - STR_ALIEN_BIOLOGY - name: STR_FLOATER_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_EXTRACTOR - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - name: STR_SECTOID_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_EXTRACTOR - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - name: STR_SNAKEMAN_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_EXTRACTOR - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - name: STR_MUTON_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_EXTRACTOR - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - name: STR_FLOATER_MEDIC unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_MEDI_KIT_PREREQUISITE1 getOneFree: - STR_SECTOID - STR_SNAKEMAN - STR_MUTON - STR_ETHEREAL - STR_CHRYSSALID - STR_SILACOID - STR_CELATID - STR_REAPER - STR_SECTOID_CORPSE - STR_SNAKEMAN_CORPSE - STR_MUTON_CORPSE - STR_ETHEREAL_CORPSE - STR_FLOATER_CORPSE - STR_CHRYSSALID_CORPSE - STR_SILACOID_CORPSE - STR_CELATID_CORPSE - STR_REAPER_CORPSE - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - name: STR_SECTOID_MEDIC unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_MEDI_KIT_PREREQUISITE1 getOneFree: - STR_SECTOID - STR_SNAKEMAN - STR_MUTON - STR_ETHEREAL - STR_CHRYSSALID - STR_SILACOID - STR_CELATID - STR_REAPER - STR_SECTOID_CORPSE - STR_SNAKEMAN_CORPSE - STR_MUTON_CORPSE - STR_ETHEREAL_CORPSE - STR_FLOATER_CORPSE - STR_CHRYSSALID_CORPSE - STR_SILACOID_CORPSE - STR_CELATID_CORPSE - STR_REAPER_CORPSE - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - name: STR_SNAKEMAN_MEDIC unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SECTOID - STR_SNAKEMAN - STR_MUTON - STR_ETHEREAL - STR_CHRYSSALID - STR_SILACOID - STR_CELATID - STR_REAPER - STR_SECTOID_CORPSE - STR_SNAKEMAN_CORPSE - STR_MUTON_CORPSE - STR_ETHEREAL_CORPSE - STR_FLOATER_CORPSE - STR_CHRYSSALID_CORPSE - STR_SILACOID_CORPSE - STR_CELATID_CORPSE - STR_REAPER_CORPSE - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - name: STR_FLOATER_NAVIGATOR unlocks: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_CODES getOneFree: - STR_ALIEN_RESEARCH - STR_ALIEN_HARVEST - STR_ALIEN_ABDUCTION - STR_ALIEN_INFILTRATION - STR_ALIEN_BASE - STR_ALIEN_TERROR - STR_ALIEN_RETALIATION - STR_ALIEN_SUPPLY - name: STR_SNAKEMAN_NAVIGATOR unlocks: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_CODES getOneFree: - STR_ALIEN_RESEARCH - STR_ALIEN_HARVEST - STR_ALIEN_ABDUCTION - STR_ALIEN_INFILTRATION - STR_ALIEN_BASE - STR_ALIEN_TERROR - STR_ALIEN_RETALIATION - STR_ALIEN_SUPPLY - name: STR_MUTON_NAVIGATOR unlocks: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_CODES getOneFree: - STR_ALIEN_RESEARCH - STR_ALIEN_HARVEST - STR_ALIEN_ABDUCTION - STR_ALIEN_INFILTRATION - STR_ALIEN_BASE - STR_ALIEN_TERROR - STR_ALIEN_RETALIATION - STR_ALIEN_SUPPLY - name: STR_SECTOID_NAVIGATOR unlocks: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_CODES getOneFree: - STR_ALIEN_RESEARCH - STR_ALIEN_HARVEST - STR_ALIEN_ABDUCTION - STR_ALIEN_INFILTRATION - STR_ALIEN_BASE - STR_ALIEN_TERROR - STR_ALIEN_RETALIATION - STR_ALIEN_SUPPLY - name: STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_FUSION_EXPLOSIVES cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_PARTICLE_MICROACCELERATION cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_DELTA_RADIATION cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_ELECTRONICS cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_GARDENS cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_SUBJUGATION cost: 100 points: 25 needItem: true - name: STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS cost: 50 points: 10 dependencies: - STR_SECTOID_COMMANDER - STR_SECTOID_LEADER - STR_SECTOID_ENGINEER - STR_SECTOID_MEDIC - STR_SECTOID_NAVIGATOR - STR_SECTOID_SOLDIER - STR_SNAKEMAN_COMMANDER - STR_SNAKEMAN_LEADER - STR_SNAKEMAN_ENGINEER - STR_SNAKEMAN_NAVIGATOR - STR_SNAKEMAN_SOLDIER - STR_ETHEREAL_COMMANDER - STR_ETHEREAL_LEADER - STR_ETHEREAL_SOLDIER - STR_MUTON_ENGINEER - STR_MUTON_NAVIGATOR - STR_MUTON_SOLDIER - STR_FLOATER_COMMANDER - STR_FLOATER_LEADER - STR_FLOATER_ENGINEER - STR_FLOATER_MEDIC - STR_FLOATER_NAVIGATOR - STR_FLOATER_SOLDIER - name: STR_FLOATER_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_ETHEREAL_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SNAKEMAN_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SECTOID_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_FLOATER_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SNAKEMAN_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SECTOID_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_ETHEREAL_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SECTOID_SOLDIER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_FLOATER_SOLDIER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_SNAKEMAN_SOLDIER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_MUTON_SOLDIER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_ETHEREAL_SOLDIER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - name: STR_GRAV_SHIELD cost: 930 points: 25 dependencies: - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_NEW_FIGHTER_TRANSPORTER # stuff from other mods below - name: STR_GAZER_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - STR_CYBERMITE_CORPSE - name: STR_REPTOID_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - STR_CYBERMITE_CORPSE - name: STR_WASPITE_ENGINEER unlocks: - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_SMALL_SCOUT - STR_MEDIUM_SCOUT - STR_LARGE_SCOUT - STR_HARVESTER - STR_ABDUCTOR - STR_TERROR_SHIP - STR_BATTLESHIP - STR_SUPPLY_SHIP - STR_SENTRY_SHIP - STR_FIGHTER_SHIP - STR_LAB_SHIP - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_SECTOPOD - STR_CYBERDISC - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_CYBERDISC_CORPSE - STR_CYBERMITE_CORPSE - name: STR_GAZER_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_REPTOID_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_WASPITE_LEADER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_PSI_LAB - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_WASPITE_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_GAZER_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_REPTOID_COMMANDER unlocks: - STR_LEADER_PLUS - STR_CYDONIA_DEP - STR_ALIEN_ORIGINS - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS getOneFree: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - STR_FUSION_EXPLOSIVES - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - STR_ALIEN_ELECTRONICS - STR_DELTA_RADIATION - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - STR_ALIEN_SUBJUGATION - STR_ALIEN_GARDENS - STR_ALIEN_FOOD - STR_ALIEN_REPRODUCTION - STR_ALIEN_SURGERY - STR_ALIEN_CODES - name: STR_SECTOPOD_CONSTRUCTION dependencies: - STR_SECTOPOD_CORPSE - STR_SECTOPOD_AUTOPSY - STR_ALIEN_ELECTRONICS - name: STR_ALLOY_AMMO cost: 600 points: 30 dependencies: - STR_ALIEN_ALLOYS - name: STR_ALLOY_CANNON cost: 600 points: 30 dependencies: - STR_ALIEN_ALLOYS manufacture: - name: STR_ALLOY_CANNON category: STR_CRAFT_WEAPON requires: - STR_ALLOY_CANNON space: 20 time: 300 cost: 95000 requiredItems: - STR_ALIEN_ALLOYS: 1 - name: STR_ALLOY_CANNON_ROUNDS_X50 category: STR_CRAFT_AMMUNITION requires: - STR_ALLOY_CANNON space: 2 time: 40 cost: 600 requiredItems: - STR_ALIEN_ALLOYS: 4 ufopaedia: - id: STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION_UFOPEDIA requires: - STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION - id: STR_ALIEN_GARDENS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_GARDENS_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_GARDENS - id: STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS - id: STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR - id: STR_ALIEN_CODES type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_CODES_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_CODES - id: STR_ALIEN_BIOLOGY type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_BIOLOGY_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_BIOLOGY - id: STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS_UFOPEDIA requires: - STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS - id: STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR_UFOPEDIA requires: - STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR - id: STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR - id: STR_FUSION_EXPLOSIVES type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_FUSION_EXPLOSIVES_UFOPEDIA requires: - STR_FUSION_EXPLOSIVES - id: STR_PARTICLE_MICROACCELERATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_PARTICLE_MICROACCELERATION_UFOPEDIA requires: - STR_PARTICLE_MICROACCELERATION - id: STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT_UFOPEDIA requires: - STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT - id: STR_DELTA_RADIATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_DELTA_RADIATION_UFOPEDIA requires: - STR_DELTA_RADIATION - id: STR_ALIEN_ELECTRONICS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_ELECTRONICS_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_ELECTRONICS - id: STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY - id: STR_ALIEN_SUBJUGATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_ALIEN_SUBJUGATION_UFOPEDIA requires: - STR_ALIEN_SUBJUGATION - id: STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA requires: - STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION - id: STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA requires: - STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION - id: STR_PLASMA_WEAPONS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_PLASMA_WEAPONS_UFOPEDIA requires: - STR_PLASMA_WEAPONS - id: STR_FUSION_WEAPONS type_id: 8 section: STR_ALIEN_RESEARCH_UC text: STR_FUSION_WEAPONS_UFOPEDIA requires: - STR_FUSION_WEAPONS - id: STR_ALLOY_CANNON_UC type_id: 2 requires: - STR_ALLOY_CANNON section: STR_XCOM_CRAFT_ARMAMENT image_id: UP008.SPK text: STR_ALLOY_CANNON_UFOPEDIA - id: STR_ALLOY_AMMO type_id: 7 section: STR_UFO_COMPONENTS requires: - STR_ALLOY_AMMO image_id: UP040.SPK text: STR_ALLOY_AMMO_UFOPEDIA text_width: 145 extraStrings: - type: en-US strings: STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION: Power Source Miniaturization STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS: Alien Power Systems STR_ALIEN_BIOLOGY: Alien Biology STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS: Advanced Plasma Physics STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR: Tractor Beam Generator STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR: Alien Gravity Generator STR_FUSION_EXPLOSIVES: Fusion Explosives STR_PARTICLE_MICROACCELERATION: Particle Microacceleration STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT: Anti-Matter Containment STR_DELTA_RADIATION: Delta Radiation STR_ALIEN_ELECTRONICS: Alien Electronics STR_ALIEN_CODES: Alien Codes STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY: Alien Neuropsychology STR_ALIEN_SUBJUGATION: Alien Subjugation STR_PLASMA_WEAPONS: Plasma Weapons STR_FUSION_WEAPONS: Fusion Weapons STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR: Alien Optical Processor STR_ALIEN_GARDENS: Alien Gardens STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION_UFOPEDIA: With Anti-Matter Containment research complete, we have developed the technology of building a miniaturized version of the UFO Power Source. This advanced battery greatly exceeds any other portable power source we had before. STR_ALIEN_BIOLOGY_UFOPEDIA: "Our preliminary research regarding alien remains show an astonishing fact: they have DNA much like ourselves, but it is so different that we should assume it has some extraterrestrial origins - or at least coming from some inconceivable depths of time. Moreover, we also found certain fragments that seem to have been added artificially, fragments that were probably extracted from modern Earth organisms. Our theory is that it helps the aliens to adapt to our environment, but even so, this adaptation is either short-term or incomplete: lacking the pre-processed nutrients and with poor immunology, the alien would be unable to survive on Earth for more than a day or two, therefore special arrangements must be made to keep a living specimen for study." STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS_UFOPEDIA: "While plasma has been known to human science for decades, it remained highly unpredictable and difficult to produce in a controlled environment. The alien culture seems to have overcome these obstacles centuries ago, thanks to some dedicated mathematical equations and technological advancements derived from them. Now we are able to understand and copy this equipment for our own energy needs." STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR_UFOPEDIA: "This large-scale device is used in Alien Bases to assist large UFOs with precise landing. It employs artificial gravity to decrease and otherwise manipulate mass of large objects at up to 400 metres. It is, however, far too bulky to be mounted on any flying craft, even the largest UFOs, and therefore provides no advantage to our troops." STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR_UFOPEDIA: "Alien Gravity Generator is in fact a graviton emitter, which can amplify, nullify or modulate gravity fields on small scales. While it has no direct combat application, it is sure to be a great boon to human space exploration, atmospheric flight and many fields of engineering." STR_FUSION_EXPLOSIVES_UFOPEDIA: "While the Elerium in itself element is extremely efficient at releasing large amounts of energy at once, it can also be used to initiate a fusion reaction. While not as efficient, a fusion blast is far cheaper and easier to create. Combined in the right proportion with a highly energetic crystalline material, this allows for violent discharges of energy, emitting large amounts of heat but very little radiation. This discovery can potentially revolutionize human warfare against the aliens." STR_PARTICLE_MICROACCELERATION_UFOPEDIA: "Many alien designs, including plasma weapons, feature a particle acceleration chamber. Based on gravity modulation, this component accelerates small lumps of matter to whirl at great velocities, creating enough heat to produce plasma. This process is very fast, but it requires E-115 to provide the necessary amount of energy." STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT_UFOPEDIA: "Anti-matter is an excellent source of energy, but it is also why it's extremely unstable. The aliens have overcome this problem by a clever application of gravity fields, separating the anti-matter from normal matter and thus preventing them from reacting with each other, as long as the field is in place. This discovery is likely to bring great advancement to the human civilization, and can certainly be used against the alien threat." STR_DELTA_RADIATION_UFOPEDIA: "Delta rays are completely different from any other sort of radiation known to humanity, as they are shifted out into something that can only be described as 'hyperspace'. These rays generally do not interact with ordinary matter or energy, so they are harmless to humans and impossible to detect with ordinary equipment. They do, however, react with the Elerium element, exciting its atoms and destabilizing their structure, therefore allowing for quick conversion from matter to energy. Unfortunately, the right frequency to provoke this reaction makes their range extremely short, which prevents us from disrupting alien weaponry on the battlefield." STR_ALIEN_ELECTRONICS_UFOPEDIA: "Instead of integrated microprocessors, the aliens use specially grown crystal matrices to create logic machines. While not inherently faster, these crystals allow for a multi-threaded communication between its nodes, therefore achieving and even surpassing the level of the theoretical quantum computer. Now we have the rough understanding on how these alien 'electronics' work and even how to program them, but sadly we do not possess the technology to make them from scratch - we need to rely on whatever we can gather on the battlefield." STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY_UFOPEDIA: "While there are many types of alien life forms, they do share certain neuropsychological features that are either inherent to their species or artificially inserted. These features allow the aliens to cooperate in a hive-like manner, despite obvious biological differences. These common patterns seem to be related mostly to non-verbal communication, internal visualisation and transmission of simple emotions. Now we can have expect to be able to somehow tap into their interpersonal communication channels and possibly use it to our advantage." STR_ALIEN_SUBJUGATION_UFOPEDIA: "While humans use electrical impulses to cause a neural system to overload, the aliens have developed a much more efficient and safer method, based on gravitic distortion. A gravity wave of a fine-tuned frequency disrupts higher brain functions within a fraction of a second, while leaving other bodily functions unharmed. This method is extremely effective in temporarily disabling humans, be it on the battlefield or in alien surgery rooms." STR_PLASMA_WEAPONS_UFOPEDIA: "Plasma weapons are very powerful tools of war, based on accelerating particles from within a minute anti-gravity field." STR_FUSION_WEAPONS_UFOPEDIA: "Fusion weapons use Elerium-based explosives to create powerful blasts of pure energy." STR_ALIEN_CODES_UFOPEDIA: "For interplanetary communication, the aliens use special equipment that seems to be able to emit waves which travel faster than the speed of light. These waves are modulated to encode messages with a complex, yet logical pattern. This pattern is now understood by us, which gives us hope of attaining the possibility of intercepting and decoding alien communications." STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR_UFOPEDIA: "Aliens use a special device to communicate with their navigation equipment. This device emits carefully modulated flashes of bright light directly into the eyes of the operator, stimulating their brain and therefore feeding them with information. It is unclear how this device receives feedback from the pilot, but it seems to read and analyze their brain wave patterns, which are then processed and fed into the UFO Navigation." STR_ER_SYSTEMS_UFOPEDIA: "Alien technology routinely uses incredibly advanced components that store, release and transmit high energies easily, safely and with minimal losses. Although completely different in design from our own equipment, and using unusual materials, they can now be copied relatively easily by our engineers and used for a variety of applications." STR_ALIEN_GARDENS_UFOPEDIA: "Alien Bases contain special facilities for cultivation of genetically engineered plant-like life forms. Despite their name, these 'gardens' play little part in alien food production; instead they produce various biochemicals used in alien industry and warfare." STR_ALLOY_CANNON_UC: ALLOY CANNON STR_ALLOY_CANNON: Alloy Cannon STR_ALLOY_CANNON_ROUNDS_X50: Alloy Cannon Ammunition (x50) STR_ALLOY_AMMO: Alien Alloy Ammunition STR_ALLOY_CANNON_UFOPEDIA: Recent advances in material science - brought about by studying the Alien Alloys - have enabled us to construct a fearsome craft weapon, much more powerful than the previous cannon. STR_ALLOY_AMMO_UFOPEDIA: With the knowledge of how to process the ultra-strong yet lightweight alien alloys, we can now manufacture alloy bullets capable of withstanding higher muzzle velocities without disintegrating, fired from alloy casings that are lighter yet stronger than previously possible. STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION: Fusion Weapons Calibration STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA: "Alien fusion weapons are extremely potent, but they must be recalibrated daily to stay usable. Since we have learned how to do so, we can employ such alien weapons from now on, provided that we manage to secure them on the battlefield." STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION: Fusion Weapons Calibration STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA: "Alien plasma weapon clips must be recalibrated daily to stay usable. Since we have learned how to do so, we can employ such alien weapons from now on, provided that we manage to secure them on the battlefield." - type: pl-PL strings: STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION: Miniaturyzacja źródła zasilania STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS: Obce układy zasilania STR_ALIEN_BIOLOGY: Biologia obcych STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS: Zaawansowana fizyka plazmy STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR: Generator promienia ściągającego STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR: Generator grawitacji obcych STR_FUSION_EXPLOSIVES: Fuzyjne materiały wybuchowe STR_PARTICLE_MICROACCELERATION: Mikroakceleracja cząstek STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT: Przechowywanie antymaterii STR_DELTA_RADIATION: Promieniowanie delta STR_ALIEN_ELECTRONICS: Elektronika obcych STR_ALIEN_CODES: Kody obcych STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY: Neuropsychologia obcych STR_ALIEN_SUBJUGATION: Obce metody obezwładniania STR_PLASMA_WEAPONS: Broń plazmowa STR_FUSION_WEAPONS: Broń fuzyjna STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR: Procesor optyczny obcych STR_ALIEN_GARDENS: Ogrody obcych STR_POWER_SOURCE_MINIATURIZATION_UFOPEDIA: "Ukończywszy badania nad przechowywania antymaterii, zaprojektowaliśmy zminiaturyzowaną wersję obcego źródła zasilania. Pojemność tej zaawansowanej baterii dalece przewyższa każde przenośne źródło zasilania, jakim dysponowaliśmy dotąd." STR_ALIEN_BIOLOGY_UFOPEDIA: "Wstępne badania szczątków obcych ujawniły niezwykłe odkrycie: mają oni DNA tak jak my, ale ich DNA jest tak różne od naszego, iż należy przyjąć, że pochodzi spoza Ziemi, lub przynajmniej z niewyobrażalnie zamierzchłych czasów. Co więcej, odnaleziono w nim pewne fragmenty, które wydają sie być dołączone sztucznie, a które prawdopodobnie pochodzą ze współczesnych ziemskich zwierząt. Zgodnie z naszą teorią, to dodatkowe DNA ma za zadanie pomóc obcym w adaptacji do naszego środowiska, lecz jeśli to prawda, to owa adaptacja jest częściowa lub niedokończona: brak wstępnie przetworzonych preparatów odżywczych oraz słaba odporność immunologiczna sprawiają, że obcy nie mogliby przetrwać na Ziemi dłużej niż dzień lub dwa, a zatem pochwycenie i zbadanie żywego okazu będzie wymagało specjalnych przygotowań." STR_ADVANCED_PLASMA_PHYSICS_UFOPEDIA: "Choć plazma znana jest ludzkości od dekad, dotąd pozostawała wysoce nieprzewidywalna i trudna do wytworzenia w kontrolowanych warunkach. Obca cywilizacja najwyraźniej przezwyciężyła te problemy stulecia temu, zawdzięczając to specjalnym równaniom matematycznym oraz polegającym na nich rozwiązaniom technicznym. Teraz i my jesteśmy zdolni do zrozumienia i skopiowania tych urządzeń dla naszych celów." STR_TRACTOR_BEAM_GENERATOR_UFOPEDIA: "To wielkogabarytowe urządzenie używane jest w bazach obcych do kierowania dużymi UFO podczas lądowania. Używa ono sztucznej grawitacji do zmniejszania i manipulowania dużymi obiektami, znajdującymi się w odległości do 400 metrów. Jest ono jednak zbyt masywne, by zamontować je na jakimkolwiek pojeździe latającym, włącznie z największymi UFO, a zatem nie może zostać wykorzystane dla wspierania naszych agentów terenowych." STR_ALIEN_GRAVITY_GENERATOR_UFOPEDIA: "Generator grawitacji obcych to w zasadzie emiter grawitonów, który potrafi wzmacniać, nautralizować i modulować pola grawitacyjne w małej skali. Choć nie ma bezpośrednich zastosowań bojowych, z pewnością będzie on kluczowy dla naszej eksploracji kosmosu, lotu w atmosferze i wielu dziedzin inżynierii." STR_FUSION_EXPLOSIVES_UFOPEDIA: "Chociaż pierwiastek elerium sam w sobie jest skrajnie efektywny w uwalnianiu wielkich ilości energii naraz, może być on także używany do zainicjowania reakcji fuzji. Choć nie jest ona tak efektywna, wybuch fuzyjny jest znacznie tańszy i łatwiejszy do wywołania. Połączenie E-115 we właściwych proporcjach z wysoce energetycznym materiałem krystalicznym pozwala na spowodowanie takich gwałtownych eksplozji, emitujących wielkie ilości ciepła, ale znikome promieniowanie. Odkrycie to może zrewolucjonizować ludzkie metody prowadzenia wojny z obcymi." STR_PARTICLE_MICROACCELERATION_UFOPEDIA: "Wiele obcych urządzeń, włącznie z bronią plazmową, zawiera komorę przyspieszania cząstek. Działając na zasadzie modulacji grawitacyjnej, komponent ten przyspiesza małe grudki materii, aby krążyły wewnątrz niego z wielką prędkością, wytwarzając dość ciepła, by powstała plazma. Proces ten jest bardzo szybki,jednak wymagana jest pewna ilość E-115 do dostarczenia wystarczającej ilości energii." STR_ANTIMATTER_CONTAINMENT_UFOPEDIA: "Antymateria jest doskonałym źródłem energii, ale z właśnie powodu jest ona skrajnie nietrwała. Obcy przezwyciężyli ten problem poprzez pomysłowe zastosowanie pól grawitacyjnych, oddzielających antymaterię od zwykłej materii i w ten sposób zapobiegających ich wzajemnej reacji, dopóki pole działa. Odkrycie to na pewno przyniesie wielki postęp ludzkiej cywilizacji, a bezwzględnie będzie użyte do walki z zagrożeniem ze strony obcych." STR_DELTA_RADIATION_UFOPEDIA: "Promienie delta są zupełnie inne iż jakakolwiek radiacja znana ludzkości, gdyż są one przesunięte w fazie do czegoś, co można nazwać 'hiperprzestrzenią'. Promienie te zasadniczo nie wchodzą w interakcję z normalną materią czy energią, zatem są nieszkodliwe dla ludzi i niemożliwe do wykrycia tradycyjnymi metodami. Reagują one jednak z elerium, wzbudzając jego atomy i destabilizując jego strukturę, co pozwala na szybką konwersję materii w energię. Niestety, właściwa do tego celu częstotliwość sprawia, że fale te mają skrajnie krótki zasięg, co niweczy nasze plany zakłócenia działania obcej technologii na polu walki." STR_ALIEN_ELECTRONICS_UFOPEDIA: "Zamiast zintegrowanych microprocesorów, obcy używają specjalnie hodowanych, krystalicznych matryc do tworzenia maszyn logicznych. Choć wcale nie szybsze od naszych rozwiązań, kryształy te pozwalają na wielowątkową komunikację pomiędzy swoimi węzłami, w ten sposób osiągając, a nawet przekraczając poziom teoretycznego komputera kwantowego. Teraz z grubsza rozumiemy zasadę działania tej obcej 'elektroniki', a nawet jej programowania, lecz niestety nie posiadamy technologii pozwalającej na jej tworzenie od podstaw - musimy polegać na tym, co uda się zdobyć na polu walki." STR_ALIEN_NEUROPSYCHOLOGY_UFOPEDIA: "Choć istnieje wiele obcych form życia, wszystkie one dzielą pewne wspólne neuropsychologiczne cechy, które są dla nich wrodzone lub sztucznie wyinżynierowane. Cechy te pozwlaają obcym współdziałać na sposób roju, pomimo oczywistych różnic biologicznych. Te wspólne wzorce wydają się mieć związek przede wszystkim z komunikacją niewerbalną, wewnętrzną wizualisacją i przekazem prostych emocji. Teraz możemy mieć nadzieję, że uda nam się w jakiś sposób uzyskać dostęp do ich kanałów komunikacji interpersonalnej i być może użyć ich dla naszych celów." STR_ALIEN_SUBJUGATION_UFOPEDIA: "Podczas gdy ludzie używają impulsów elektrycznych, by paraliżować układ nerwowy, obcy opracowali znacznie bardziej efektywną i bezpieczną metodę, opierającą się na dystorsji grawitacyjnej. Fala grawitonów o ściśle określonej częstotliwości wyłącza wyższe funkcje mózgu w ciągu ułamka sekundy, nie czyniąc przy tym żadnej szkody innym funkcjom życiowym. Metoda ta jest doskonała do czasowego obezwładniania ludzi, czy to na polu bitwy, czy też na stole chirurgicznym." STR_PLASMA_WEAPONS_UFOPEDIA: "Broń plazmowa to niezwykle potężne narzędzie wojny, operiające się na przyspieszaniu cząstek w miniaturowym polu antygrawitacyjnym." STR_FUSION_WEAPONS_UFOPEDIA: "Broń fuzyjna używa materiałów wybuchowych opartych na elerium do wywoływania potężnych eksplozji czystej energii." STR_ALIEN_CODES_UFOPEDIA: "W komunikacji międzyplanetarnej obcy stosują specjalistyczne urządzenia, które wydają się być zdolne do emitowania fal podróżujących szybciej od światła. Fale te są modulowane, by zakodować w nich wiadomości przy użyciu złożonego, lecz logicznego wzorca. Wzorzec ten jest teraz dla nas zrozumiały, co daje nam nadzieję na znalezienie sposobu na przechwytywanie i odczytywanie obcych komunikatów." STR_ALIEN_OPTICAL_PROCESSOR_UFOPEDIA: "Obcy komunikują się ze swymi urządzeniami nawigacyjnymi za pomocą specjalnego aparatu. Aparat ten emituje precyzyjnie modulowane rozbłyski światła prosto do oczu operatora, stymulując jego mózg i w ten sposób przekazując mu informacje. Niejasnym pozostaje, w jaki sposób urządzenie to otrzymuje od pilota informację zwrotną, lecz wydaje się ono odczytywać i analizować jego fale mózgowe, które następnie są przetwarzane i przesyłane dalej do systemu nawigacji UFO." STR_ALIEN_POWER_SYSTEMS_UFOPEDIA: "W artefaktach obcej technologii powszechnie występują niewiarygodnie zaawansowane układy, które potrafią przechowywać, uwalniać i przekazywać wysokie energie w sposób łatwy, bezpieczny i przy minimalnych stratach. Choć są zupełnie inne od naszych rozwiązań, a także produkowane z niezwykłych materiałów, możemy teraz te urządzenia względnie łatwo reprodukować w naszych warsztatach i stosować je w wielu dziedzinach." STR_ALIEN_GARDENS_UFOPEDIA: "Bazy obcych zawierają specjalne pomieszczenia, w których uprawiane są genetycznie wyinżynierowane formy życia przypominające rośliny. Mimo swojej nazwy, te 'ogrody' mają niewielki udział w produkcji żywności; ich głównym celem jest produkcja różnorakich substancji biochemicznych, używanych w obcym przemyśle i na polu bitwy." STR_ALLOY_CANNON_UC: DZIAŁO Z OBCYCH STOPÓW STR_ALLOY_CANNON: Działo z obcych stopów STR_ALLOY_CANNON_ROUNDS_X50: "Amunicja z obcych stopów (x50)" STR_ALLOY_AMMO: "Amunicja z obcych stopów" STR_ALLOY_CANNON_UFOPEDIA: "Zbadanie właściwości obcych stopów pozwoliło nam zaprojektować nowy typ działka pokładowego, charakteryzującego się znacznie większą siłą niż zwykłe działko." STR_ALLOY_AMMO_UFOPEDIA: "Zdolność kształtowania supertwardych, a przy tym lekkich lekkich obcych stopów metali pozwoliła nam stworzyć nowy typ amunicji dla naszej broni ręcznej. Dzięki znacznie mocniejszym łuskom cechuje się ona większą prędkością wylotową, niż było to możliwe wcześniej, a więc zadaje większe obrażenia." STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION: Kalibracja broni fuzyjnych STR_FUSION_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA: "Ładunki fuzyjne obcych są bardzo silne, ale muszą być codziennie rekalibrowane, aby pozostały aktywne. Skoro teraz wiemy, jak to robić, możemy dołączyć egzemplarze takiej broni do naszego arsenału, o ile zdobędziemy je na polu walki." STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION: Kalibracja broni plazmowych STR_PLASMA_WEAPONS_CALIBRATION_UFOPEDIA: "Magazynki broni plazmowej obcych muszą być codziennie rekalibrowane, aby można było ich używać. Skoro teraz wiemy, jak to robić, możemy dołączyć egzemplarze takiej broni do naszego arsenału, o ile zdobędziemy je na polu walki."